Monday, May 27

Author: Anduel Wow

qarku më problematik, shifrat e frikshme të të infektuarve me HIV/AIDS

qarku më problematik, shifrat e frikshme të të infektuarve me HIV/AIDS

Shendetesi
  Pesë raste të reja të diagnostikuar me HIV/AIDS janë konfirmuar në qarkun e Elbasanit për 4-mujorin e parë të vitit 2019. Mjekët shtojnë se më të prekur janë meshkujt. Elena Bibaja Përgjegjëse e Sektorit të HIV/AIDS pranë ONVKP u shpreh për RTV Ora: Fëmijë nën moshën 15 vjeç janë 44 të infektuar me HiV. Të rinj që i përkasin grup moshës nga 16-24 vjeç janë 120 raste me HIV dhe të rritur 1041 persona të infektuar me virusin HIV. Veç virusit të HIV-it janë edhe disa sëmundje të tjera ngjitëse të cilat në rast të moskujdesjes mund të shkaktojnë problem serioze me shëndetin. Elena Bibaja: Hepatiti B është mjaftë i përhapur në popullatë, Hepatiti C, gjithashtu edhe sifilizi  që kryesisht merret nga marrëdhënie seksuale të pambrojtura. Viti 2018 shënoi në total një
Kina ndërton trenin ‘shigjetë’

Kina ndërton trenin ‘shigjetë’

Kuriozitete
Kina tashmë ka sistemin më të shpejtë të trenave në botë, por inxhinierët e vendit duan që udhëtarët e tyre të udhëtojnë edhe më shpejt. Pekini ka zhvilluar dhe ndërtuar prototipin e parë të një treni magnetik të ngritjes në ajër, që inxhinierët pretendojnë që mund të udhëtojë me një shpejtësi maksimale prej 600 kilometrash në orë. Treni krenohet me dyfishin e shpejtësisë së flotës Eurostar dhe mund të mbulojë distancën midis Londrës dhe Parisit në 49 minuta. Prototipi doli nga linja e prodhimit sot në qytetin lindor të Qingdaos para se të shfaqej në media, raportoi Agjencia e lajmeve Xinhua. Inxhinierët janë të vendosur për të drejtuar një sërë eksperimentesh mbi të, për të testuar funksionalitetin e saj dhe për të identifikuar fushat për t’u përmirësuar. Ata thonë se përf
Francë, talenti shqiptar magjeps jurinë e “The Voice 8”

Francë, talenti shqiptar magjeps jurinë e “The Voice 8”

WOWBiz Ndërkombëtar
Talenti shqiptar Gjon Muharremaj ka magjepsur jurinë, por edhe publikun në “Voice of France”, me interpretimin e “Rocket Man” të Elton John, duke kaluar në gjysmëfinalen e kompeticionit. Gjon Muharremaj, që njihet me emrin e artit “Gjon’s Tears” apo “Lotët e Gjonit”, i lindur në Zvicër, ka origjinë shqiptare, me babain nga Kosova dhe nënën nga Tirana. Në vitin 2011, ai është ngjitur në skenë edhe në spektaklin “Albania’s Got Talent”, pavarësisht se i ri në moshë. Ai tani synon që zëri i tij të dëgjohet jo vetëm në Shqipëri, por edhe jashtë saj, ndërsa ëndrrat janë të mëdha. Me sytë nga finalja, Gjoni vazhdon tani aventurën e tij në “The Voice 8” të Francës, duke na bërë jo pak krenarë.
DW jehonë protestës së opozitës: Mbizotëronin flamujt e aleatëve perëndimorë

DW jehonë protestës së opozitës: Mbizotëronin flamujt e aleatëve perëndimorë

Lajme nga vendi
Në Tiranë protesta e 6-të kombëtare kundër qeverisë të shtunën ( 25.05.19) u mbyll paqësisht, pa dhunë e sulme ndaj institucioneve si dy javë më parë. Thirrjet e ndërkombëtarëve kësaj here nuk ranë në vesh të shurdhër. Për rreth dy orë e gjysmë, opozita e bashkuar protestoi përpara kryeministrisë. Në ndryshim nga protestat e kaluara, kёsaj here protesta kaloi pa incidente dhe ishte nё tёrёsi paqёsore. Nё prag tё protestёs ka pasur apele nga BE dhe SHBA pёr pёrmbajtje dhe distancim nga dhuna si dhe qё palёt tё bisedojnё pёr tё gjetur zgjidhje dhe tё mos e zhysin vendin nё krizё politike. Edhe pse u përdorën shashkat në drejtim të kryemnistrisë dhe tymuesit, ato nuk ishin akte të veҫuara, jo mbizotëruese. Në vend të tyre, mbështetësit e opozitës zgjodhën të lëshonin drejt qiell

Spektakolare. Meteori ndriçon natën

Kuriozitete
Dhjetra thirrje telefonike në polici të njerëzve të frikësuar të cilët thanë se kishin parë  një dritë në qiell. Në disa sekonda nata mori pamjen e ditës. Rënia e një meteori, pak pas mesnatës, në Alice Springs të Australisë, nuk kaloi pa u vënë re. Sipas autoriteteve, ishte një asteroid që u ndez  pasi hyri në atmosferë. Në mediat sociale sigurisht filluan të shkruajnë se kishin parë UFO-t. Për t'i dhënë fund hipotezave të ndryshme, astronomi David Finlay shpjegoi fenomenin: "Është mjaft e qartë se kjo është një meteor dhe asgjë më shumë'.
Skalitja e diamantit procesi tregues i vlerës

Skalitja e diamantit procesi tregues i vlerës

Kuriozitete
Qartësia, ngjyra dhe prerja e një guri të çmuar ka një rëndësi kolosale në vlerën që ai do të ketë në të ardhmen. Dhe, asnjë makinë nuk mund të bëjë një punë më të mirë sesa syri i njeriut për të treguar vlerën dhe rëndësinë e tij. Karakteri i një diamanti mund të përcaktohet pjesërisht nga mënyra se si ai pritet. Normalisht diçka varet edhe nga lloji i gurit edhe sesa i pastër është ai vetë por rëndësi të madhe ka edhe vendi ku ai çohet për t’u përpunuar në cilët zejtarë shkon. Drita hyn në gur përmes majës së tij dhe pasqyrohet në brendësi të tij. Sipërfaqet e vogla në diamant dhe të prerat prodhojnë një efekt 'të shkëlqyeshëm', ku ngjyrat e dritës duken vezulluese. "Një klasifikues diamanti mund të vlerësojë cilësinë e një guri duke mbajtur diamantin nën një dritë dhe du
Eli Fara feston ditëlindjen. Sa vjeç mbush këngëtarja

Eli Fara feston ditëlindjen. Sa vjeç mbush këngëtarja

WOWBiz Kombëtar
Ditën e sotme këngëtarja e njohur dhe shumë e dashur për publikun shqiptar Eli Fara feston ditëlindjen. Ajo kavendosur ta festoj pranë familjes dhe miqëve të ngushtë në Frankfurt. Eli dukej shumë e lumtur dhe e surprizuar në momentin kur një djalë afrohet me tortë në duar, teksa të gjithë këndojnë këngën tipike të një feste ditëlindeje. “Frankfurt, gëzuar ditëlindjen për mua. Kohë me familjen”, ka shkruar Eli në videon e publikuar në ‘Instastory’, duke zbuluar kështu se ndodhet pranë njerëzve të zemrës. Vajza e saj nuk duket në tavolinë, por ka vendosur t’i bëjë një urim publik nënës së saj, duke publikuar të njëjtën video dhe duke shkruar: “Shpirt i motrës ti. Të bëhesh 100 vjeç mam, të dua”. E lumtur pranë familjarëve  Eli Fara sot ka festuar 52 vjetorin e ditëlindj
 çfarë kanë bërë Dojna Mema dhe këngëtari i njohur shqiptar?

 çfarë kanë bërë Dojna Mema dhe këngëtari i njohur shqiptar?

WOWBiz Kombëtar
Muaj më parë në mediat rozë bëri bujë lajmi që moderatorja Dojna Mema ishte në një romancë më këngëtarin e njohur shqiptar Vlashent Sala. Por i menjëhershëm që dhe reagimi i moderatores ku u shpreh se ajo dhe këngëtari po përgatisin një projekt të tyrin. E siç duket ky projekt është gati të vijë. Moderatorja bukuroshe, për herë parë do të shfaqet si protagoniste kryesore në një videoklip muzikor. Vetë Dojna me anë të përshkrimit krahas postimit ka zbuluar dy detaje të vogla: titulli i këngës do të jetë “Copëzat” dhe artisti për të cilin bëhet fjalë është Vlashent Sata. Mësohet se bëhet fjalë për një dedikim të bukur dashurie që i përshtatet më së miri dozave të ëmbëlsisë që krakterizojnë Dojnën.        
Nëse lini celularin gjithë natën në karikim, lexoni patjetër këtë

Nëse lini celularin gjithë natën në karikim, lexoni patjetër këtë

Kuriozitete
Celularët janë bërë një aksesor i domosdoshëm dhe i pazëvendësueshëm në jetën tonë. Përdorimi i tyre gjatë ditës, pothuajse është një proces i pandalshëm. Ai është gjithmonë në duart tona: për të folur, për tu argëtuar, për të kërkuar diçka, për të dëgjuar muzikë, etj. Por ky përdorim shpeshherë edhe i tepërt, na përball me një problem që e kemi të gjithë: shkarkimin e shpejtë të baterisë. Kjo bën që të jemi gjithë kohës me karikues me vete kudo që shkojmë. Një ndër zakonet më të shpeshta përsa i përket kësaj pjese është karikimi i celularit gjatë natës. Në momentin që flemë ne vendosim celularin të mbushet me bateri dhe e heqim nga priza të nesërmen kur të zgjohemi. Por a po veprojmë drejtë? Mos ndoshta në këtë mënyrë “po shkurtojmë jetëgjatësinë” e celularit tonë? A i bën keq t
Klodiana Shala i kthehet moderatorit ‘live’ në emision

Klodiana Shala i kthehet moderatorit ‘live’ në emision

WOWBiz Kombëtar
Atletja e njohur Klodiana Shala ishte e ftuar sot në “E Diell” ku gjatë intervistës kur u pyet për martesën, u shpreh se nuk ka ndërmend të martohet për t’ja mbyllur gojën të tjerëve. “I kam thënë mamit se nuk martohem për t’ia mbyllur gojën të tjerëve që thonë ‘kjo goca jote ngeli pa burrë, pa u martuar”, u shpreh Klodiana. Klodiana tregoi se martesa për të nuk ishte ndonjë qejf i madh dhe as të bëhej nuse. “Po mirë a shtyhet jeta vetëm? Kështu pa martuar do rrish ti gjithë kohës?”, e pyeti Ervin Kurti. “Si ty mo, njësoj je dhe ti”, ja ktheu Klodiana ndërsa Ervini nisi të qeshte dhe tha: “E para që më ka lënë pa fjalë”.